Nejmenší fotoaparát na světě je o velikosti zrnka písku

Technologie pokročila do bodu, kdy zařízení, která byla kdysi objemná a těžkopádná, lze nyní nosit na špičce prstu. Tato miniaturizace technologie měla hluboký dopad na lidské životy, zejména v lékařské oblasti. Obrázek, který se nedávno stal virálním na internetu, ukazuje malou kameru o rozměrech pouhých 0,575 x 0,575, což odpovídá velikosti zrnka soli. Tento obrazový snímač vyvolal velkou zvědavost uživatelů sociálních sítí, protože jde o významný pokrok v technologii miniaturizace.

Podle tiskové zprávy je zařízení známé jako ‚OV6948‘, které vyrábí americká společnost OmniVision Technologies. Se svými rozměry 0,575 mm x 0,575 mm je vítězem Guinessovy knihy rekordů za „nejmenší komerčně dostupný obrazový snímač“.

Společnost OmniVision vyvinula tyto inovativní lékařské zobrazovače, aby reagovala na tržní poptávku po snížené invazivitě a hlubším anatomickém přístupu. Kromě toho mohou tyto zobrazovací zařízení řešit mnoho problémů, které představují opakovaně použitelné lékařské zobrazovací zařízení, včetně rizik křížové kontaminace a neefektivnosti v důsledku vysokých nákladů na údržbu.

„Ve společnosti Yole Developpement (Yole) očekáváme, že dodávky jednorázových endoskopů porostou během příštích pěti let o 35,9 % CAGR (1),“ uvedla Marjorie Villien, PhD, technologická a tržní analytička, lékařské a průmyslové zobrazování.

„Toto odvětví je dnes poháněno nedávným doporučením amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) týkajícím se problémů se zkříženou kontaminací způsobenou nesprávným čištěním endoskopů. V této souvislosti všichni hlavní výrobci OEM endoskopů vyvíjejí nákladově efektivní, malé – jednorázové endoskopy o průměru s vysokou kvalitou obrazu.“

Vývojáři tvrdí, že OVM6948 je jediná ultra malá „chip on tip“ kamera s osvětlením zadní strany, která poskytuje vynikající kvalitu obrazu a lepší výkon při slabém osvětlení, což pomáhá snížit teplo LED spolu se zlepšenou citlivostí.